A mozgásszegény életmód, a sok ülés, az egyoldalúan végzett sportok köztudottan mind-mind mozgásszervi panaszokat okozhatnak. A gyógytorna egy hatékony kezelési mód, egyfajta mozgásterápia, mely mind megelőzés, mind pedig sérülés vagy műtét utáni rehabilitáció esetén alkalmazható. A gyógytornász dönti el, hogy milyen mozgásterápiára van szükség, melyet az orvosi diagnózis és a javallat átnézését követően az egyéni igényekhez és a fizikai állapothoz igazít.
Hosszú távon a gyógytorna a leghatékonyabb kezelési mód a derékfájás, hátfájás, nyaki fájdalom, gerincbántalmak, csontritkulás vagy lúdtalp esetén.
Gyógytornával a hát- és derékfájás ellen
A leggyakoribb mozgásszervi megbetegedés a hát- és derékfájás, ami többnyire izomfájdalom következménye. Számtalan tényező kiválthatja, tinédzser korban akár gerincferdüléshez is vezethet. Az első panaszok többnyire felnőttkorban, 30 és 50 év között jelentkeznek, oka a túlnyújtott hátizmok, gerincízületi szalagok, melyek túlterheléstől, nem megfelelő emeléstől alakulhatnak ki. Emellett a mozgásszegény életmód is közre játszhat, mely rossz tartáshoz vezet. A csigolyák kimozdulnak a helyes formából, mely görcsös fájdalommal jár. Különböző gyógyszerekkel megszüntethető a fájdalom, azonban ez csak rövidtávú megoldást nyújt. A tünetek enyhülése után mozgásterápia ajánlott, rendszeres gyógytornával elérhető a panaszmentes állapot.
Gyógytorna a nyaki fájdalmakra
A nyak fájdalmait kiválthatja a rossz testtartás, porckorongkopás vagy gerincsérv. A leggyakoribb oka a nem megfelelő testtartás, de sokszor egyszerűen a túl magas párnán való alvás is kiválthatja a panaszokat. A számítógép előtti állandó ülés is az okok közé sorolható. Ilyenkor a nyakizmok és a szalagok tartósan megfeszülnek, mely nyakfájást, nyakmerevséget okozhat.
A nyaki gerincben kialakulhat porckorongkopás is, mely ha tartósan fenn áll, súlyosabb következményei is lehetnek. Megelőzésére ugyancsak a rendszeres mozgás, valamint gyógytorna javasolt.
Gyógytorna a csontritkulás ellen
Idősebb korban csontritkulás jelentkezhet, melynek során a csontépítés és a csontlebontás között megbomlik az egyensúly, a csontlebontás javára. Sokszor a csontritkulásra csak akkor derül fény, amikor a szövődményeit tapasztaljuk. A csontritkulásra jellemző törések közé tartozik például a csuklótörés vagy a csípőtáji törések. A csonttömeg kalciumbevitellel és rendszeres mozgással növelhető, fontos a megelőzés és a rendszeres szűrővizsgálat. Amennyiben a csontritkulás fenn áll, a gyógyszer szedése mellett ajánlott elsajátítani egy speciális tornát, mely segít biztonságosabbá tenni a mozgást.
Gyógytorna lúdtalpra
A lúdtalp a talp hosszanti irányú boltozatának megsüllyedését jelenti. Amennyiben nem foglalkozunk vele, igen súlyos következményekkel is járhat. Többek közt megbonthatja a gerinc egyensúlyi helyzetét, emellett térdproblémákhoz is vezethet. Súlyos esetben mozgáskorlátozottság is lehet a következménye. A lúdtalp kialakulását elősegíti a kisgyermek korai járásának erőltetése vagy a nem megfelelő cipő viselése is, de akár súlygyarapodás vagy mozgáshiány is okozhatja. A lúdtalp leghatékonyabb kezelési módszere a gyógytorna, melynek során a boltozatot tartó izmokat erősítjük.
Egy jól összeállított mozgásprogram enyhítheti a mozgásszervi panaszokat, a felborult izomerő egyensúlyt helyreállítja, erősiti a gyenge területeket. A megfelelő gyógytorna gyakorlatokat, a különböző technikákat egy jó gyógytornász segítségével bárki megtanulhatja, így egyszerűbb esetekben a gyakorlatok elvégezhetők akár otthon is.
A gyógytorna a mozgásszervi panaszok kezelése mellett kifejezetten hatásos terápia lehet a légúti vagy a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a lelki problémák esetében is.