Ha kontaktlencsére szeretnénk váltani a szemüveget, akár csak ideiglenesen, vagy véglegesen, mindig érdemes szakemberhez fordulni! A szemészorvosok és a látásvizsgálatra specializálódott optometristák, kontaktológusok, is azt javasolják, ne magunk döntsünk a kontaktlencse típusáról illetve egyéb paramétereiről –bármennyire is vonzóak a lehetőségek a neten található kínálatból-, mert a pontos kontaktlencse kiválasztása bonyolult vizsgálat eredménye.
Akkor is érdemes elmenni a kontaktológushoz személyre szabott információk begyűjtéséhez, ha pontosan tudjuk, hogy nem dioptriás, pusztán divatos – színes kontaktlencsét szeretnénk viselni. A kontaktlencse viselésének ugyanis fontos szabályai vannak, amelyeket a szemünk épségéért muszáj betartani. A kontaktlencse ugyanis valójában egy orvosi segédeszköznek tekinthető.
Hogyan vizsgál a kontaktológus?
Első lépésként a dioptria meghatározását végzi el az optometrist/kontaktológus szakember – távolra, közelre, a lehető legpontosabb műszerekkel. Először réslámpás vizsgálattal a szem elülső felszínét, a törőközegeket és a szemfeneket vizsgálja, majd a kontaktológus azt ellenőrzi, hogy nincs-e valamilyen elváltozás a szervezetben, amely a szemfeneken keresztül észrevehető. Azután meghatározza a szaruhártya görbületét, amely megszabja, hogy milyen paraméterű kontaktlencsét lehet illeszteni az adott páciens szemére. Ezután választja ki a páciens számára a legmegfelelőbb lencsét.
Fontos kérdés, hogy csupán alkalomszerűen - például sportoláshoz - vagy állandó viseletre szeretné használni a páciens a kontaktlencsét. Érdemes tudni, hogy gyermekek esetén általában a 13 éves kor az az időszak amikor – és elsősorban sportolóknál, versenytáncosoknál – már alkalmazható a szemüveg helyett a kontaktlencse. 13 éves kor alatt a higiéniás szabályok betartása, betartatása miatt nem javasolt a kontaktlencse használata valamint azért, mert a kontaktlencse viselésének az időtartamát is be kell tartani, illetve a szem szaruhártyájának oxigén ellátása szenvedhet csorbát a helytelen kontaktlencse viselése miatt, amely komoly szemkárosodáshoz vezethet, és számos megbetegedésnek lehet kiváltó oka – akár felnőtteknél is - a kontaktlencse helytelen használata vagy ápolása.
Éppen ezért, mindig tartsuk szem előtt a szakember ajánlását. Ezen diplomás szakember lehet orvos vagy akár a kontaktológiában professzionális ismeretekkel bíró, ugyancsak egyetemi végzettséggel rendelkező optometrista is. Mindkét szakmának megvan a lehetősége arra, hogy biztonsággal és az egészséges szemet őrizve ajánljon megfelelő kontaktlencsét számunkra.